Några av Kubas offentliga bibliotek

Biblioteca Pública Ramón González Coro
Colón #3 e/ Martí y M. Gómez, Pinar del Río
CP 201100. Cuba
Teléfonos: ( 53 - 8 ) 23362 / 23690
Email: bprgcoro@binanet.lib.cult.cu
Biblioteca Pública Julio Antonio Mella
Calle 41 esq. 26, Nueva Gerona
Isla de La Juventud. Cuba
Teléfono: ( 53 - 61 ) 24309
Email: bpisla@binanet.lib.cult.cu
Biblioteca Pública Géner y del Monte
Contreras #72, Matanzas. Cuba
Teléfonos: ( 53 - 52 ) 3452 / 4134
Email: bpgmonte@binanet.lib.cult.cu
Biblioteca Pública Roberto García Valdés
Calle 37 #5615, Cienfuegos. Cuba
Teléfono: ( 53 - 432 ) 5457
Email: bprgvaldes@binanet.lib.cult.cu
Internet: http://wwwt.lib.cult.cu/bprgvaldes
Biblioteca Pública Martí
Parque Vidal #6 e/ Rolando Pardo y Gloria
CP 50100. Villa Clara. Cuba
Teléfonos: ( 53 - 422 ) 26222
Email: bpmarti@binanet.lib.cult.cu
Biblioteca Pública Roberto Rivas Fraga
Independencia y Marcial Gómez
Ciego de Avila. Cuba
Teléfono: ( 53 - 33 ) 23543
Email: bprrfraga@binanet.lib.cult.cu
Biblioteca Pública Rubén Martínez Villena
Máximo Gómez #1 Norte
Sancti Spiritus. Cuba
Teléfonos: ( 53 - 41 ) 23133 / 27717
Email: bpsancti@binanet.lib.cult.cu
Biblioteca Pública Julio Antonio Mella
Cisneros #177 e/ Martí y Cristo. Camagüey
CP 70100. Cuba
Teléfono: ( 53 - 322 ) 93793
Email: bpjamella@binanet.lib.cult.cu
Internet: http://wwwt.lib.cult.cu/bpcamaguey
Biblioteca Pública José Martí
Vicente García #4 e/ Fco. Vega y Fco. Varona
CP 75100. Victoria de Las Tunas. Cuba
Teléfono: ( 53 - 31 ) 42710
Email: bptunas@binanet.lib.cult.cu
Internet: http://www.lib.cult.cu/bptunas
Biblioteca Pública Alex Urquiola
Maceo # 178 e/ Frexes y Martí
Holguín. Cuba
Teléfonos: ( 53 - 24 ) 424463 / 462572
Email: bpurquiola@binanet.lib.cult.cu
Biblioteca Pública "1868"
Céspedes # 352 e/ Aguilera y León
Gramma. Cuba
Teléfonos: ( 53 - 23) 426487 / 424573
Email: bp1868@binanet.lib.cult.cu
Biblioteca Pública Elvira Cape
Heredia # 258 e/ Pío Rosado y Hartman
CP 90100. Santiago de Cuba. Cuba
Teléfono: ( 53 - 226 ) 54836
Email: bpcape@binanet.lib.cult.cu
Biblioteca Pública Policarpo Pineda Rustán
Los Maceo # 915 esq. Emilio Giró
Guantánamo. Cuba
Teléfonos: ( 53 - 21) 325483 / 323352 / 325067
Email: bppineda@binanet.lib.cult.cu
Biblioteca Raúl Gómez García
Ave. 77 # 9207 e/ 92 y 94
CP 33900. Güines
La Habana. Cuba
Teléfono: ( 53 - 62 ) 25301
Email: bprgomez@binanet.lib.cult.cu
Biblioteca Ciro Redondo García
Artemisa
La Habana. Cuba
Teléfono: ( 53 - 63 ) 32264
Email: bpartemisa@binanet.lib.cult.cu
Biblioteca Rubén Martínez Villena
Obispo # 160 esq. Mercaderes
Ciudad de La Habana. Cuba
Email: bpvillena@binanet.lib.cult.cu
Biblioteca San Antonio de los Baños
Ave. 41 # 5001 esq. 50
San Antonio de los Baños
La Habana. Cuba
Teléfono: ( 53 - 650 ) 2241
Email: brsantonio@binanet.lib.cult.cu
Läs några debattartiklar om kubanska bibliotek på sidan DEBATT!

Tillbaka till Debatts innehållsförteckning     eller     uppåt


© 2001 Svensk-Kubanska Förening. All rights reserved.
ELAK       http://flash.to/ELAK       webmaster: di@j